techniky a tipy

Embossing – je vypuklé zdobenie papiera. Na zdobenie touto technikou budeme potrebovať pečiatku, embossingovú podušku, embossingový prášok a teplovzdušnú pištoľ. Najprv otlačíme pečiatku na embossingovú podušku, ktorá obsahuje priesvitnú farbu. Potom obrázok otlačíme na papier a následne na miesto, kde sme pečiatkovali, nasypeme embossingový prášok. Zvyšok prášku nasypeme naspäť a dôkladne oklepeme, aby na odtlačku zostalo nalepené len potrebné množstvo prášku. Potom odtlačok zahrejeme teplovzdušnou pištoľou – prášok sa tak zafixuje a vznikne vypuklý obrázok.

Suchý embossing – spôsob zdobenia, ktorým nám tiež vznikne vypuklý obrázok, avšak za pomoci embossingového pera a šablóny alebo vyrezávacieho a embossingového stroja. Do stroja len zadáme šablónu, podľa ktorej stroj vytvorí daný obrázok. Keď embossujeme perom, pretlačíme ním podľa sablóny obrázok na papier a vznikne tak vypuklý obrázok.

Šitie – nezvyčajná ale stále viac používaná metóda aj pri scrapbookingu. Fotografia alebo farbný papier, ktorý vyvolá efekt akoby bol prišitý na stránku dodá celému výtvoru zaujímavý vzhľad. Používa sa samozrejme klasický šijací stroj.

Opotrebovaný efekt – možnosti sú obrovské a takýto efekt dodá stránke veľmi osobitý vzhľad. Opotrebovaný efekt dosiahneme napríklad pokrčením a potom vyrovnaním, prípadne vyžehlením papiera. Ďalej môžme papier napríklad namiesto strihania odtrhnúť. Pri krčení aj strihaní nám pomôže, ak si papier najprv jemne navlhčíme vodou z rozprašovača. Zaujímavý efekt dosiahneme aj tak, že si navlhčené, alebo aj suché okraje tvrdého papiera oškriabeme rezákom na papier. Ak aj zarežeme hlbšie do papiera, nevadí. O to zaujímavejší efekt vytvoríme.

Vintage efekt – na fotografie alebo na papier nanesieme poduškou na pečiatkovanie po hranách farbu – otierame podušku o kraje papiera, ktoré tak dostanú nádych vintage štýlu. Papier môžme dať napríklad aj na chvíľu do rúry, kde získa hnedastý nádych. Tu nájdete video v angličtine s nápadmi na scrapbooking vo vintage štýle.

Farby – používajú sa najmä akrylové farby a spôsob použitia je naozaj na každom z nás. Niektoré z obľúbených techník použitia akrylových farieb: na vytvorenie tieňa alebo farebného podkladu za fotografiami alebo zaujímavo vyzerá aj pokrčený a vyrovnaný papier, na ktorý nanesieme prstami trochu farby. Ak farbu zmiešame s perleťou alebo trblietkami, efekt je ešte zaujímavejší.

Nadpisy – tu existuje množstvo nápadov, ako vytvoriť nadpisy. Môžme použiť písmenkové nálepky – existujú papierové, kartónové, drevené, penové a rôzne iné druhy materiálov. Môžu to byť samolepky, alebo najmä pri drevených písmenkách bez lepiacej fólie, čiže na nalepenie potrebujeme lepidlo. Ďalšou možnosťou sú „škrabacie“ písmenká a číslice – sú na spodnej časti priesvitnej fólie, ktorá sa priloží na papier na miesto, kde chceme písmenko pretlačiť. Potom drevenou špachtličkou prechádzame po vrchnej strane fólie a písmenko sa pretlačí z fólie na papier. DYMO – je zas čím ďalej tým viac objľúbený prístroj na výrobu nadpisov. Pôvodné je to nástroj na výrobu štítkov a označení, ale používa sa už aj v scrapbookingu a vyzerá to veľmi zaujímavo 🙂 Na výrobu nadpisov alebo popisov sa môže použiť napríklad aj písací stroj, vyrezávací a embossovací stroj (napr. Big Shot), pečiatky, šablóny, podľa ktorých sa písmenko nakreslí a vystrihne alebo si nadpis vytvoríme v počítači a vytlačíme. Ak máme pekný rukopis, nadpis písaný rukou môže tiež stránke dodať osobitný vzhľad. Alebo si písmenká môžme vytvoriť sami. Tu sa už medze naozaj nekladú – môžme ich vystrihnúť z papiera, nepotrebných fotografií alebo si jednotlivé písmenká vystrihnúť z časopisu.

Journaling – popis k fotografii, by mal zachytiť moment na nej. Miesto, osoby, čas, alebo aj príhodu, ktorá ju spája s touto fotografiou. Možno vtipný opis osoby na fotografii. Na journaling sa používajú kartičky – „kartičky na journaling“, ktoré vyzerajú ako visačky a nájdete ich v množstve prevedení. Ak nechceme, aby opis fotky alebo stránky bol viditeľný, možme voliť aj skrytý journaling – kde v podstate kartičku nejakým zaujímavým spôsobom skryjeme, napríklad za fotografiu alebo inú ozdobu, vždy takým spôsobom, aby sa dala ľahko vyberať. TU je jeden z mojich nápadov na skrytý journaling.

Kvetinky – sa dajú samozrejme kúpiť hotové, ale je množstvo spôsobov, ako si vytvoriť vlastné kvietky na ozdobenie albumu alebo pohľadnice. Papierové, látkové, čipkové, z krepového papiera a mnoho iných nápadov na ich výrobu nájdete napríklad v žurnáloch u Daniely na SAShE alebo na youtube.