pomocky

ZÁKLADNÉ POMôCKY

Podložka – chráni pred poškodením, najmä pred porezaním stola.

Perá – potrebujeme ich na písanie journaling-u, čiže opisu fotiek, ale môžu sa pravdaže používať aj napríklad na ozdobenie stránky.

Pravítko – ak chceme presnú a čistú prácu, budeme ho potrebovať 🙂

Spinkovač – zíde sa kedykoľvek.

 

PEČIATKOVANIE

Pečiatky

Existujú rôzne druhy pečiatok. Medzi najpoužívanejšie patria gumené pečiatky, ktoré sú nalepené na drevenom štočku a pre dobré pečiatkovanie je medzi  gumou a drevom ešte penová fólia. Silikónové pečiatky sú vynikajúce pre precízne použitie. Priehľadná pečiatka sa odlepí z fólie a nalepí sa na akrylový blok, ktorý je tiež priehľadný. Je preto vidieť, kde pečiatkujeme a výsledok je presný.

Pečiatky môžme použiť na zdobenie, ale existujú aj pečiatky – abeceda, vhodné na pečiatkovanie nadpisov a názvov.

Podušky a pigmenty

Extistujú v rôznych značkách, v rôznych farbách a odtieňoch, v rôznej kvalite… TU nájdete zoznam rôznych značiek pigmentov a podušiek (pigment inks, dye inks, craft inks). Líšia sa od seba vlastnosťami – niektoré sú napríklad vodeodolné, niektoré zasychajú rýchlejšie, iné pomalšie, niektoré sú vhodné na embossing atď. Stačí si vybrať podľa toho, čo potrebujeme.

Obľúbené sú aj produkty Tim Holtz.

Akrylové bloky

Sú potrebné na pečiatkovanie s priehľadnými (silikónovými )pečiatkami. Pečiatka sa odlepí z fólie a nalepí sa na blok. Bloky sú priehľadné, vidieť tak, kde pečiatkujeme 🙂

Čistič na pečiatky

Užitočná vec na dôkladné čistenie rôznych druhov pečiatok. Sú dodávané v spreji. Na pečiatku sa nasprejuje produkt a pečiatka sa očistí handričkou.

LEPENIE

Lepidlá

Pre scrapbooking existujú lepidlá bez obsahu kyselín. V papiernictvách nájdete klasické lepidlá (ktoré môžete samozrejme tiež používať), no neodporúčajú sa. Tekuté lepidlá môžu zvlhčiť a tým mierne pokrčiť stránku, lepidlové tyčinky zasa môžu byť bez obsahu kyselín, ale ich účinky nie sú stopercentné a fotografie alebo kúsky materiálu sa po stvrdnutí môžu časom odlepiť. Vhodnejším riešením sú napríklad taviace pištole alebo takzvané „tape runner-y“.

„Tape runner“

Vyzerá ako korekčná páska 🙂 no namiesto nej má úzku obojstrannú lepiacu pásku, ktorá sa nanáša presne ako tá korekčná. Lepenie je diskrétne, čisté a suché.

Penové štvorce

Sú ďalšou možnosťou čistého a suchého lepenia a sú vhodné najmä ak chceme dosiahnuť 3D efekt. Môžme tak na seba navrstviť aj viac takýchto štvorcov.

Taviaca pištoľ

Alternatívna možnosť lepenia. Klady takejto pištole sú, že schne rýchlo a nemusíme preto dlho čakať, zalepí čokoľvek a stačí si do nej dokúpiť náplne za pár centov.

 

VYREZÁVANIE A STRIHANIE

Nožnice

Určite budete potrebovať klasické nožnice na strihanie nielen papiera ale aj iných materiálov na zdobenie stránok. Do pozornosti dávam špeciálne nožnice na scrapbooking s malými čepeľami, ktoré sa jednoducho používajú no strihajú pritom aj miniatúry (na obrázku). Na ozdobné strihanie zas môžete použiť dekoratívne nožnice.

Rezačka na papier 

Je vynikajúcim nástrojom na rezanie najmä väčších papierov, pretože rez je presný a rovný na rozdiel od strihania nožnicami. Papier sa zarovná k okraju podľa pravého uhla a odreže sa podľa pravítka, takže si čiaru nemusíme kresliť ceruzkou. 🙂

Vyrezávačky

Existuje nespočenté množstvo rôznych vyrezávačiek. Patria tu napríklad orezávačky krajov (corner punch), ktoré orežú roh strany do oblúčika (sú vhodné najmä na výrobu pohľadníc, tzv. cardmaking). Ďalej napríklad okrajové vyrezávačky – okraj papiera sa vloží do vyrezávačky, stlačí a vyrezávačka vysekne na papier daný tvar. Obľúbené sú najmä rôzne ornamenty a vlnky alebo aj kvietky, srdiečka a iné. V neposlednom rade tu patria vyrezávačky v rôznych tvaroch – od hviezdičiek a srdiečok, cez obláčiky a palmy až po rôzne zvieratká či iné tvary. Na zdobenie sa potom môže použiť vyrezaný tvar alebo aj papier, z ktorého sa tvar vyrezal.

Ďalej existujú vyrezávacie a embossingové stroje, ktoré za pomoci dosky a akrylových blokov vyrezávajú alebo embossujú podľa šablón rôzne tvary. Môžu byť na ručný alebo elektrický pohon. Podľa kvality vyrezávajú aj viac druhov materiálu rôznej veľkosti.

Dierkovače a priechodky

Dierkovače na scrapbooking majú rukoväť a dierkovač vysekáva jednu dierku. Môžu byť len jednoduché, alebo kvalitnejšie, ktoré naraz preseknú aj hrubú vrstvu papiera a majú aj ďalšiu funkciu – nabíjajú priechodky. Sú tak vynikajúcim prostriedkom na výrobu zápisníkov alebo diárov, ktorých strany chceme spojiť napríklad kovovými kruhmi. Priechodky potom zabránia tomu, aby sa papier na hlavnej stránke ošúchal alebo roztrhol.

ZDOBENIE

Embossingové podušky

Sú to podušky ako na pečiatkovanie, ale namiesto farby na pečiatkovanie sú napustené špeciálnou tekutinou na túto techniku, ktorá je priesvitná a schne pomaly.

Embossingová teplovzdušná pištoľ

Je potrebná na dokončenie embossingovej techniky. Postup na techniku embossing nájdete tu. Nakonci je potrebné proces zakončiť zahriatím celého výtvoru práve touto teplovzdušnou pištoľou (ktorá sa dá poprípade nahradiť aj napríklad hriankovačom alebo obrázok môžme zahriať nad iným zdrojom tepla, ako napríklad rúra-aj keď efekt už nebude až taký presný).

Pero na embossing a šablóny

Používajú sa na takzvaný suchý embossing, kde sa perom na embossing pretláča cez šablónu na papier vzor. Tu nájdete od firmy FISKARS nástroje na suchý embossing.