material

STRÁNKY

Existujú tri klasické rozmery stránok, aj keď v skutočnosti si môžete album vytvoriť v takých rozmeroch, aké chcete.  Keďže moderný scrapbooking sa k nám dostal z USA, rozmery sú udávané v miere inch.

1inch = 2,54cm

12×12 inch (30,5×30,5cm)

8×8 inch (20x20cm)

6×6 inch (15x15cm)

Ďalšie populárne rozmery sú: A4 (21x29cm) a US letter – 11×8,5 inch (28x22cm)

Základná stránka môže byť buď čistá, alebo sa môže použiť vzorovaný papier požadovaných rozmerov. Vzorované papiere sa ďalej môžu použiť nielen ako základný papier, ale aj na ďalšie ozdobovanie stránky. Papiere alebo takzvané „štvrťky“  na scrapbooking majú archivačnú hodnotu. Znamená to, že sú viac odolné voči času a zostanú tak v pôvodnom stave dlhšie ako obyčajný papier, ktorý po čase zožltne alebo z ktorého vybledne potlač. V popise by ste teda mali hľadať výraz „bez obsahu kyselín a lignínu“, alebo v anličtine „acid and lignin free“.

      

 

      

Papier na scrapbooking kúpite v našom obchode www.materialpretvorilky.sk TU.

FOTOGRAFIE

Dosť dôležitá časť každého scrap-albumu J Fotografie sú súčasťou nielen albumu, ale aj jeho celkového vzhľadu a štýlu. Je potrebné ich preto vyberať tak, aby ladili s farbami a materiálom, ktoré zdobia náš album. Najlepšie je si ich pred vytlačením upraviť – formát, veľkosť, farebný nádych… Zaujímavou voľbou môže byť aj viacero fotografií na jednej stránke v rôznych veľkostiach, možno ústredná fotografia farebná a ostatné doplňujúce v čierno-bielom prevedení? Fantázii sa medze nekladú nielen v ozdobovaní albumu, ale ani vo výbere a úprave fotografií!

                                                            

 Layout od: Kelly Foster                   Layout od: Kristine Davidson

  

ALBUM

Klasické albumy pre scrapbooking dostanete kúpiť u predajcov so scrapbook vecičkami. Môžu to byť albumy so stránkami na dozdobenie, alebo s priehľadnými obalmi, do ktorých sa vkladajú už vytvorené stránky.

Ďalšou možnosťou sú kartónové albumy spojené kovovými kruhmi, ktoré sa dajú otvoriť a je tak možné vložiť do albumu ďalšie stránky. Zdobia sa kartónové stránky, ktoré sú súčasťou albumu.

No a v neposlednom rade si môžete album vytvoriť sami. Môže byť viazaný kovovými kruhmi, ktoré za pár centov kúpite u predajcov. Ako stránky vám postačia narezané kartónové štvorce, ktoré môžete obaliť do farebných papierov a ozdobiť. Alebo môže byť album vytvorený z napoly preložených papierov, zviazaný napríklad špagátom alebo stuhou. Obľúbené sú aj albumy vytvorené z papierových sáčkov, návod na výrobu nájdete napríklad aj tu: http://www.youtube.com/watch?v=IAcsKl87Ryg

Tip: pred začatím nového albumu je dobre rozhodnúť sa pre ústredné farby a materiál, ktorý chceme používať, aby album celkovo pôsobil jednotne.

Permanentne viazané albumy:

     

Albumy viazané kovovými kruhmi:

      

Albumy na scrapbooking kúpite v našom obchode www.materialpretvorilky.sk TU.

OZDOBY

Toto je naozaj široký záber, budem sa snažiť priblížiť zhruba tie základné druhy rôzneho skrášľovania stránok.

Pečiatky

Existujú rôzne druhy pečiatok. Medzi najpoužívanejšie patria gumené pečiatky, ktoré sú nalepené na drevenom štočku a pre dobré pečiatkovanie je medzi  gumou a drevom ešte penová fólia. Silikónové pečiatky sú vynikajúce pre precízne použitie. Priehľadná pečiatka sa odlepí z fólie a nalepí sa na akrylový blok, ktorý je tiež priehľadný. Je preto vidieť, kde pečiatkujeme a výsledok je presný.

Pečiatky môžme použiť na zdobenie, ale existujú aj pečiatky – abeceda, vhodné na pečiatkovanie nadpisov a názvov.

 

 

Kvetinky

Papierové, látkové, penové a rôzne iné kvetinky dodajú vašej stránke nežný vzhľad. V nespočetných obmenách ich nájdete na rôznych stránkach na predaj, ale môžete si ich vytvoriť aj samé. Určite nezmeškajte  návody na blogu, kde si ukážeme aj postupy na výrobu kvetiniek 🙂

Gombíky, svorky a samolepiace kamienky 

Obohatia každú stránku. Gomíky dostanete kúpiť aj v galantérii, svorky a samolepiace kamienky určené vyslovene na scrapbook u predajcov. Svorky môžu nielen ozdobiť stránku ale môžu sa použiť aj na výrobu papierových kvietkov alebo kartičiek na journaling či tagov.

Nálepky

Ozdobné (kvety, motýle, ornamenty a tisíce ďalších motívov) alebo s nápismi, ako napr. I LOVE YOU 🙂 Okrem takýchto hotových “textových” existujú aj abecedné, vhodné na tvorbu názvov. Môžu byť nielen papierové, ale aj drevené,vinylové, penové alebo z hrubšieho kartónu.

 

 

 

Stužky a čipky

Alebo aj obyčajná niť alebo špagát môžu dodať stránke osobitý vzhľad. Či už nežný a dievčenský keď pridáte ružovú či krémovú mašľu, alebo tzv. vintage s kúskom špagátu alebo čipky. V zahraničí sú veľmi obľúbené aj “twines”, dvojfarebné zapletané bavlnky.

 

 

 

Látka

Prečo nepridať možno aj kúsky látky? Stránka dostane zaujímavý, “bohatý” vzhľad. Na www.youtube.com nájdete mnoho nápadov a postupov ako použiť pri tvorbe stránky aj kúsky látky.

Papierové výrezy a výseky

Tvoria sa pomocou vyrezávačiek alebo špeciálneho stroja na to určeného, takzvaný Big Shot.

 

Papierové kartičky a tagy

Ide najmä o kartičky na journaling s osobitým designom a s voľným miestom, kde sa perom alebo fixou dopíše popis k fotografii. Môžu sa buď kúpiť (keďže aj tieto kartičky sú vyrezávané špeciálnym strojom, aby mali pekný tvar a sú potlačené), ale môžete si ich aj vyrobiť.

Washi tape – lepiace pásky

U nás ešte stále nie veľmi známe. Vyzerajú ako obyčajné lepiace pásky, ale sú papierové, preto sa dajú ľahko aj odtrhávať. Majú krásne dizajny, pochádzajú z Japonska a stránke dodajú nezvyčajný vzhľad.

 

 

Na zdobenie môžete samozrejme použiť mnoho iných vecí, ktoré nie sú určené vyslovene na scrapbooking, ako napr. vodové či akrylové farby, čierny tuš, umelecké kriedy, farbičky, spinky, štipce a mnoho iných kreatívnych vecí!

 

JOURNALING

Ide o opis fotografie či zachytenie dátumu. Na journaling sa používajú kartičky na to určené, kde sa napíše komentár k danej fotografii. Dokonca ani tu sa fantázii medze nekladú. Text môže byť nielen napísaný perom či fixou ale aj vytlačený na počítači alebo naklepaný na stroji 🙂 Kartičky si môžete vytvoriť aj sami – alebo fotografiu opísať rovno na základný papier (ak ste použili biely alebo svetlý papier). Ďalšou možnosťou je skrytý journaling – kartičku schováte za fotografiu tak, aby sa dala vysúvať. A existuje určite mnoho a mnoho ďalších nápadov.