o peciatkovani

V dnešnom príspevku sa dozviete všetko o silikónových a gumených pečiatkách. Ak so scrapbookingom ešte len začínate, tento článok od Ľubky Dupejovej je ako stvorený pre vás. Ľubka sa s nami podelila o informácie o tom, čo pečiatky sú, aké druhy existujú a ako sa dajú využiť. Tak poďme na to 🙂

 *****

Gumené pečiatky. Majú na spodnej časti prilepenú penovú fóliu. Niektoré pečiatky sú už pripevnené na drevenom podklade. Väčšinou je ich však potrebné pripevniť k akrylovému bloku, vďaka ktorému je práca s takýmito pečiatkami jednoduchšia. Lepšie sa s nimi manipuluje pri nanášaní farby, či pri odtláčání na papier. Vzor sa odtlačí na povrch krajšie, pretože sa na pečiatku vyvinie rovnomerný tlak. Vyznačujú sa dlhšou životnosťou a precíznou potlačou aj pri drobných detailoch.

Silikónové pečiatky. Sú priehľadné, vďaka tomu je výsledok odtlačenia presnejší ako pri gumených pečiatkach. Silikónové pečiatky je vždy potrebné prilepiť na akrylový blok.

 

Pomôcky, ktoré sa používajú pri práci s pečiatkami:

Akrylový blok – je priehľadný, vyrába sa v rôznych veľkostiach. Na akrylový blok sa pripevňujú pečiatky silikónové ale aj gumené. Razítka sa naň nepripevňujú nastálo, tie sa naň totiž vďaka materiálu, z ktorého sú vyrobené, samé prilepia. Po použití sa odlúpia a vrátia na miesto.

Razítkovacie podušky – sú napustené farbou, ktorá sa nanáša na pečiatky. Vyrábajú sa napríklad vodové alebo kriedové. Každý typ podušky sa používa na rôzne efekty a docielite nimi iný vzhľad.

*****

Použitie pečiatok krok za krokom:

1. Razítko priložíme na blok. Samo sa naň nalepí a nespadne, ani keď ho otočíme dolu hlavou 😉 Vezmeme razítkovaciu podušku a „poobtierame“ ju po razítku. Alebo podušku položíme na stôl a priložíme razítko, až pokým nepokryjeme farbou celý povrch razítka.

*

2. Odtlačíme na miesto, kde ho chceme mať potlačené.

*

3. Hotovo… zvládli sme to 🙂

Silikónové razítko môžeme umyť pod tečúcou vodou, gumené len obtrieme mokrou handričkou, alebo použijeme čistič na razítka. Razítko vložíme naspäť do obalu.

A zopár ukážok využitia pečiatok v scrapbookingu:

(Fotonávod od Nás pre Vás: www.materialpretvorilky.sk )

*****

A ešte bonus na záver. Video od Materiál pre Tvorilky s postupom o tom, ako si vytvoriť obálku na pohľadnicu alebo fotku.

 

Veselé tvorenie 🙂

Comments
3 komentáre to “o peciatkovani”
  1. Mari píše:

    ahoj, vedeli by ste mi prosím poradiť, kde zoženiem penovú foliu na prilepenie gumenej pečiatky? Mám ich zopár zo zahraničia, ale potrebujem ich na niečo prilepiť… budem vdacna za pomoc. 🙂

  2. Anonym píše:

    Velmi pekny clanok. A celkovo krasna nova stranka o scrapovani. Nuz a slovenska:-) Toto som potrebovala pred par rokmi ked som so scrapbookingom zacinala:-) Urcite tu budem chodit casto. Prajem vela stastia!

  3. článok píše:

    ďakujem za uverejnenie Lucinka a poskytnutie priestoru (o:

Napíš nám komentár


− 6 = dve