diy scrapbookovy album

Kristínka má dnes pre nás krásny obsiahli návod, ako si urobiť od základov nádhrený album. Určite sa inšpirujete !

Je možné, že ste ho už niekde zachytili, no je tak úžasný, že určite patrí aj na scrappera 🙂

Pustila som sa  do výroby scrapbookového albumu, ktorý chcem darovať svojmu priateľovi k nášmu výročiu. Už som mu jeden taký urobila pred vyše rokom a mal veľký úspech, ale mal základy kupované. Tento je celý ručne robený. Album obsahuje fotografie, spomienkové papierové predmety, listy, odkazy atď. K fotkám som pridala popisky, aby sme vedeli z akej príležitosti sú a dala som mu tam aj miesto na vloženie listov, ktoré odo mňa dostal, keď som bola vo Francúzsku, a jeden som mu aj napísala 😉

01

Čo budete potrebovať:
NÁSTROJE: rezač, alebo sklalpel ceruzku, pravítko, nožnice obyčajné, nožnice s ozdobnou čepeľou, nitovaciu súpravu,  priechodky, šijací stroj, rôzne vyrezávačky , zošívačku, lepiacu pištoľ
ALBUM: kusy pevnejších kartónov, papiere biele, aj ozdobné zo vzorom, obálky, kupované štvorcové pohľadnice 13x13cm (alebo papiere vyššej gramáže 30x15cm ohnuté napoly), šnúrky/stužky, obojstrannú lepiacu pásku, lepidlo
OZDOBY: čipky, nálepky, kvetinky, gombíky, písmená, pečiatky, razítkovacie podušky, bakers twine, šnúrky, stužky, washi pásky, známky, kúsky látok, buttonky, mušle, staré noviny, organzu, štítky, visačky, kovové a drevené komponenty, vlnkovaný papier, papierové vrecká, svorky  a ako posledné a nemenej dôležité – ZVYŠKY všetkého, čo sa dá ešte využiť a nejak ozdobne polepiť, zapchať, prekryť či napchať pod fotku.
Z kusov kartónov si narežeme obal albumu (prvú a poslednú stranu) v rozmeroch 16×16 cm.  Ako základný papier dáme biely papier, ktorý je v rozmere cca 19×19 cm. Rohy prestrihneme tak, ako vidíme na obrázku, najprv ohneme 2 protiľahlé strany, prilepíme na kartón obojstrannou lepiacou páskou, prečnievajúce rožky odstrihneme a potom urobíme to isté s dvoma protiľahlými stranami.

 02

03

04

Prichádza na rad ozdobovanie obalu, prišívanie čipky, prešívanie papiera, dierovanie a upevňovanie priechodiek a ozdobovanie. Ja som si najprv prišila na 2 okraje čipku, potom som si tam vsadila 15×15 cm ozdobný scrapbookový papier, ktorý som predtým obstrihla nožničkami s opotrebovaným efektom a patinovala. Začala som vymýšľať, ako to ozdobím a keď som už vedela, že zvyšné ozdobovanie bude tvoriť obzvlášť pravú stranu a žiaden papier väčších rozmerov už nebudem lepiť, tak som si urobila nitovacou súpravou dierky a vsadila do nich priechodky. Po tomto kroku som už ozdoby natrvalo nalepila lepiacou pištoľou. Keď bude prvá aposledná strana z jednej strany hotová a hlavne zošitá, tak z druhej strany už môžeme nalepiť papier 16 x 16cm, ktorý zakryje kartón, aj iné zvyšné nechcené časti (zošívanie z opačnej strany atď). Tam môžeme nalepiť opečiatkovanú a onálepkovanú obálku, do ktorej môžete  vložiť venovanie, list a podobne. Musíme už myslieť aj na uzatváranie, ktoré bude v tomto prípade zväzok šnúrok (vo Vašom prípade to môže byť aj iný variant – a to stužka). Ja som konce oblepila washi páskou a zošila zošívačkou na prednú stranu obalu asi v polovici. To isté je potrebné urobiť aj zo zadnej časti. Keďže sa mi šnúrky uzlili a plantali, tak každé cca 2 cm urobila z nich uzlík. Takto som urobila asi 4 uzlíky (aj so šnúrkami zošitými na oboch stranách obalu).

 05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

Teraz ideme k jednotlivým stránkam. Využila som kupované krémové štvorcové pohľadnice. Aby mali zaujímavejšie a rôznorodejšie využitie, tak som ich ozdobila z vonkajších strán, robila som to podľa fotiek, ktoré som mala v počítači zoradené, aby výzdoba korešpondovala so stránkami. Keď už boli ozdobené, predierovala som ich, VŽDY dopredu myslite na predierovanie, aby ste na tú stranu nedali nejaké 3D ozdoby alebo podobne. Potom som zošila dolný a bočný okraj, alebo horný a dolný okraj –podľa toho, kde som chcela vložiť ďalšie štítky/visačky a tiež aj podľa výzdoby, aby sa to tam nebilo navzájom všetko, i keď o bitke by sa dalo dlho diskutovať pri mojom výslednom diele :D. Vnútorné pohľadnice/štítky/visačky by mali mať cca 12×15 cm, to si už vy musíte odmerať – záleží to od viacerých vecí.  Najprv si to, ale premerajte, papier vyrežte a vyskúšajte vložiť dnu, až potom ozdobujte. Hlavne tam nedávajte príliš vypuklé ozdoby.

15

Na bočných a dolných okrajoch nájdete prešívanie

16

17

Pokiaľ chcete urobiť dvojstranu z pohľadníc, tak jednoducho vložte jednu pohľadnicu do druhej a postupujte podobne ako hore. Tiež sa ozdobia len vonkajšie 2 strany,  tie vnútorné môžeme využiť na skryté journalingy/texty atď. Ja som chcela využiť 4 fotky z dovolenky, preto som to urobila tak, že jednu fotku som ozdobila riadne mušľami, látkou, textom, atď a zvyšné som nalepila na ozdobený a pieskom pofŕkaný papier a skryla do útrob stránky. Aby Vám všetky skryté stránky nešli len zhora, tak to urobte tak, že VNÚTORNÚ NEOZDOBENÚ pohľadnicu si zošijete pri dolnom a bočnom okraji (aby šla skrytá stránka zhora). Túto pohľadnicu vložte do ozdobenej pohľadnice. Spolu ich zošite v dolnej časti. Na zvyšné stránky, ktoré chcete spojiť, použite taviacu pištoľ, aby ste nezošili to, čo nemáte.

18

 RADY NA TÉMU OZDOBOVANIE:
–  FOTOGRAFIE – ja som najprv robila album a keď bol hotový, tak som si vo photoshope upravila fotky na potrebné rozmery, dala som si ich vo fotoslužbe vyrobiť a už do hotového zviazaného albumu som ich lepila. Môžete to urobiť aj tak, ale taktiež si môžete fotky pripraviť dopredu, je to len a len na Vás.
– zošite si napr.srdiečkový papier cez polovicu a prehnite, aby mal 3D efekt a napíšte pod neho nejaký text.
– využite obálky rôznych veľkostí, do ktorých vložíte text , napríklad zážitok, spolu s  fotkou.
– využite namiesto zošívania a lepidla aj štipčeky, či iný druh upevňovania
– papierové vrecká sú na to, aby sa popchali a polepili všade, kde sa dá a aby sa do nich dali spomienky, odkazy a fotky.
– zaujímavým a krásnym detailom sú vyrezané okraje alebo rohy – ak máte také vyrezávačky, vybesnite sa s nimi.
– fŕkance urobíte tak, že si zmiešate troška tekutého lepidla s troškou vody, pofŕkate ho na papier a potom na tie fŕkance nasypete piesok/trblietky a necháte zaschnúť. Keď to zaschne, zvyšok piesku/trblietok zosypete do misky a tvoríte ďalej.
– Vytvárajte si ozdôbky vlastnoručne, recyklácia je skvelá vec a ručne robené veci si človek bude viacej vážiť. Nájdite si zvyšky papierov, látok, čipiek a urobte pre ne miesto v albume! Ja si robím aj kvietky, z papiera alebo poskladať zo stužky.
Ukážky ozdobených stránok
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Keď už budete mať hotové všetky stránky, dajte si ich do poradia, v akom ich chcete mať. Vyberte si šnúrku/stužku/bakers twine, ktorou vytvoríte väzbu. Môžu to byť aj kovové krúžky (čo je najlepšia voľba, ktorá by mi ušetrila veľa nervov), ale také hrubé, aké som potrebovala, ešte ani nevymysleli. Šnúrku prevlečte cez dierky. Urobte uzol a keď tak mašličku, aby to vyzeralo uhľadenejšie. NEZABUDNITE, že treba si album otvoriť a podľa toho nastaviť šnúrky, aby sa v ňom dalo bez problémov listovať  .
Kristínka
Comments
2 komentáre to “diy scrapbookovy album”
  1. Oliver píše:

    Parádne 🙂

  2. Daniela píše:

    výborný postup, krásny album!

Napíš nám komentár


osem − = 1