CO POTREBUJETE NA SCRAPBOOKING, cast druha

V predchádzajúcom článku na pokračovanie ste si mohli prečítať úvod do scrapbookingu, čo na to potrebuje, kde sa môžete inšpirovať a na čo je dobré mať Zápisník na nápady.

http://www.scrapper.sk/co-potrebujete-na-scrapbooking-3-levely/

Čo je krásne na scrapbookingu? Že zachytávate svoje spomienky, či môžete na poslednú chvíľu urobiť úžasný darček pre kamarátku. Scrapbooking je nádherná záľuba, na ktorú okrem pár drobností na ozdobovanie potrebujete hlavne fantáziu. Ten pocit, keď z vašich rúk vyjde niečo úžasné, je na nezaplatenie. Na stôl, či inú pracovnú plochu si môžete naukladať veci, ktoré máte v pláne použiť a postupne striháte, meriate, skladáte, lepíte, meníte plány, lebo prišiel lepší nápad. Pri tvorení zrelaxujete, prídete na nové myšlienky. Keď vám z obľúbeného scrap internetového obchodu pricestujú novinky, neviete sa vynadívať, tešíte sa, že z tých nových úžasných vecí vytvoríte niečo krásne. Samé výhody, čo poviete? preto ak váhate, či začať, teraz je ten správy čas. Vytiahnite si obľúbenú fotku z albumu, či vytlačte z počítača fotku z najnovšieho výletu a pustite sa do scrappovanie.

Scrapbooking v podaní Martinky, zdroj : Martinkin fcb

01 p

Scrapbooking v podaní Evky, zdroj : Evkin fcb

01 p

A v podaní Ľubky a Andrejka, zdroj : fcb stránka

01 p

Od 1. Levela Začiatočník, som z toho jeleň , prejdime do ďalšej úrovne:

2. LEVEL : POKROČILÝ.

ZÁKLAD UŽ MÁM, CHCEM SA POSUNÚŤ ĎALEJ.

V tejto úrovni dopĺňate razítka, rôzne ozdôbky, pomôcky, špeciálne scrapbookové albumy, veci na nové techniky ako je napríklad práškový embossing atď. Hľadáte ďalšie využitie pre techniku scrapbooking / začnete tvoriť pohľadnice, ozdobovať notesy, krabičky a všetko čo je z papiera.

 Razítkovanie

01 p

Najčastejšie sa stretnete s razítkami silikonovými, alebo gumenými, či drevenými. Drevené sú vlastne gumené razítka, len zo spodnej časti majú prilepený drevený úchyt. Ich nevýhoda je že zaberajú viacej miesta. Na rozdiel od silikonových, či gumených, ktoré sú skladnejšie. Sú vytvorené už zo spomínaných materiálov, čiže silikón a guma, nemajú žiaden úchyt. Keď ich chytíte prvý krát do ruky tak sa čudujete, prečo sú také mäkké. Ako je možné, že sa s nimi dá v takejto podobe razítkovať? Je to preto, lebo k nim potrebujete niečo na čo sa prisajú, keďže sú z priľnavého materiálu.Vlastne gumenné by vám držali, jedine ak by ste ste ich prilepili o niečo, preto väčšina výrobcov zo spodu gumenných razítok upevňuje priľnavú penu. Ak chcete tieto razítka o niečo prichytiť, môžete napríklad využiť obal od cd-čka, či priľnavú knižku. No ak chcete niečo čo je na to špeciálne určené tak je to akrylový blok. Tie náhradné alternatívy priľnavé sú pre toho, kto si objednaj takéto razítko a nevšimol si, že k nim potrebujete ešte akrylový blok. Veľa krát mi volajú zákazníci, že to razítko je pokazené, že sa im zle razitkuje.. až následne z nich vypadne, že nečítali, ako sa používajú tieto razítka a že nemajú kúpený aj akrylový blok a skúšajú razítkovať bez nejakého pevného podkladu. Niektorý výrobcovia už vyrábajú také razítka, že majú vyvýšený povrch, k nim nieje už potrebný akrylový blok. Ak ste praktický typ kreativca a šetríte miesto na odkladanie veci na tvorenie odporúčam si hneď zaobstarať jeden veľký blok. Ak však máte malé ruky, či používate akrylové bloky približne rovnako veľké ako sú razítka, tak v tom prípade odporúčam mať rôzne veľkosti akrylových blokov. Je zbytočné používať akrylový blok o rozmere 16x16cm, pri mini razítku. Keď použijete menší akrylový blok, na malom razítku, viete tak ľahšie rozložiť váhu pri otláčaní, potlač tak bude krajšia.

Moje tety sú tiež kreatívne založené a razítka od nás využívajú na ozdobovanie tort, ktoré pečú . Tým, že sú razítka vystúple, dajú sa otláčať do marcipánu. Stále tvrdím, kreatívny ľudia sú šikovný. Ďalšie využite je napríklad otláčanie do modelovacej hmoty na šperky, napríklad fimo.

Ako ich použiť a ako vyzerajú nájdete v tomto staršom článku : http://www.scrapper.sk/o-peciatkovani/

Samotné razítko nestačí, potrebujete na jeho aplikáciu nejaké farebné médium. Väčšinou sa na razítkovanie používajú razítkovacie podušky. Niektoré sú vodové, pomalyschnúce tie sú vhodné skôr na embossing, alebo moje obľúbené kriedové, tie sú ideálne, ak potrebujete docieliť čo najdetailnejšiu potlač. Okrem razítkovacích farieb sú dostupné rôzne farebné média ako spreje, či špeciálne fixky použiteľné aj priamo na razítka, či vyfarbovanie potlačí razítok.

Práškový embossing

01 p

Fotopostup, ako vykonávať túto techniku nájdete v tomto staršom článku. http://www.scrapper.sk/co-je-to-embossing/

Keď som prvý krát videla túto techniku, chcela som si ju hneď vyskúšať. Kdesi som sa dočítala, že nieje potrebné používať špeciálnu embossingovú pištoľ. Stačí iný tepelný zdroj, napríklad hriankovač. Klasický fén na vlasy naozaj nedoporučujem, ak nechcete trblietky zametať ešte mesiac po embossovaní 🙂

V skrátkosti o čo sa jedná? Sú dva druhy embossingu, suchý a mokrý, práškový. Vyššie spomenutý je mokrý, práškový.  Cieľom tejto techniky je zataviť obrázok na vami požadovaný povrch. Na tento typ potrebujete Pištoľembossovacie médium a embossingový prášok, vo farbe akú potrebuje. Pištoľ na embossing má aj iné využitie. My ju používame keď potrebujeme, aby nám rýchlejšie uschlo lepidlo, či akrylová farba.

 

Kovové ozdôbky, komponenty

01 p

Som rada, že si tieto väčšinou drobotiny, drobné malé kovové ozdôbky našli aj cestu do scrapbookingu. Využiť ich môžete samozrejme aj pri tvorbe šperkov, aaale na papierových projektoch vyzerajú úžasné. Väčšinou sa vyrábajú v medenej farbe / staromosadz, avšak ak ste zástancom striebornej farby, tiež si prídete na svoje. Prečo ich používať? lebo sú úžasné! Treba aj iný dôvod? 🙂 Na každom projekte sa nádherné vynímajú. Ak obsahujú dierky, môžete ich priviazať na čipku. Určite ich skúste aj nalepiť silným lepidlom, ja odporúčam toto : mega, super lepidlo . Doteraz som na lepšie lepidlo nenarazila. Lepíme s ním všetko, látku, stužky, čipky, kartón, je dostatočne silné a po použití spriehľadne. Ak neradi tvoríte s kovovými ozdôbkami tak vyskúšajte miesto nich lepenkové, či kartónové výrezy. Ich výhodou je, že ich môžete nafarbiť akrylovými farbami, či potlačmi od razítok, alebo použite na ich ozdobenie techniku decoupage.

Ozdôbky z rôzneho materiálu, tvaru, veľkosti

01 p

Tu predchádzajúcu kategóriu som mohla samozrejme spojiť do jednej kategórie Ozdôbky, ale kovové ozdôbky zbožňujem na tvorenie, preto museli byť osobitne. 🙂 Každý scrap obchod ponúka, alebo teoreticky by mal, okrem základných vecí ako sú papiere mať v ponuke niekoľko vecí ktorými dozdobíte vaše projekty. Nebojte sa experimentovať. Kreatívci dokážu pôvodne slúžiace veci na využiť na úplne iný účel. Výborný príklad je napríklad aj z vyššie uvedeného obrázku v ľavej časti, malé drevené špulky. Na čo by ste ich využili vy? Čo tak obmotať ich dvojfarebným motúzikom a celú túto dekoráciu nalepiť na scrapbookingovú stránku? alebo scrapobraz? Alebo ich použite ako nožičky na krabičku, šperkovnicu. Prejdite svoj obľúbených scrap obchod, určite tam nájdete veľa takýchto zaujímavých vecí na ozdobovanie. Veď o tom to celé je… ozdobovať čo najkrajšie, najzaujímavejšie. Ozdôbok nemusí byť veľa, stačí zopár zaujímavých. Alebo si ich vyrobte, napríklad také kvetinky od Danielky : http://www.scrapper.sk/handmade-kvetinky/  A takýchto návodov je tu na www. scrapper.sk veľké množstvo… inšpirujte sa, tvorte.

Úplne by som zabudla na mojich ďaľších obľúbencov samolepiace kamienky. Veľkosti a odtiene aké potrebujete od výmyslu sveta. Zo zadnej časti majú samolepiaci gél, ak však potrebujete mať istotu, kľudne použite aj dodatočne tekuté lepidlo, ktoré máte odskúšané. A ďalší favorit Samolepiace pásky, alebo inak nazvané Washi pásky. Používajú sa na dekorovanie čohokoľvek, doslovne. Na rámiky, môžete nimi oblepiť ceruzky, vytvoriť celé obrazy na plátne.

Dopĺňajte zásoby ozdôbok, nech máte čím ozdobovať. Nieje ich nikdy dosť. Skúšajte rôzne druhy látkové, papierové, drevené, háčkované…  V tejto úrovni by ste už mali mať slušné zásoby základných vecí a vecí na ozdobovanie. Ak však vaše zásoby prevyšuje priestor ktorý máte vyčlenený na tvorenie. Pravdepodobne už spadáte do tretieho levelu Závislák

Ďaľšie využite scrapbookingu

Keď už máte za sebou prvé albumy začnete uvažovať, čo ešte by ste ozdobili. Veď ste tvor kreatívny, potrebujete stále niečo tvoriť. Predpokladám, že prvé na rad prídu pohľadnice. Táto technika sa nazýva cardmaking. Alebo začnete ozdobovať notesy, krabičky, alebo čokoľvek papierové, vtedy zas využívate techniku scrapart, alebo veľmi zaujímavá technika je mixmedia. Tvorenie pri týchto technikách je veľmi podobné, nakoľko využívate druhy ozdobovania podobné scrapbookingu. Zase sa budem opakovať, ale experimentujte. Stojí to za to.

01 p

zdroj : https://docrafts.com/Projects/tag-you-re-it/4000291

01 p

Zdroj: https://docrafts.com/Projects/boat-card/4000302

01 pzdroj: https://docrafts.com/Projects/staple-butterfly-s-d/4001293

 

3. LEVEL : ZÁVISLÁK.

EŠTE MI CHÝBA TOTO A HENTO.

V poslednej fáze sa z Vás stal scrap závislák! Hľadáte v e-shopoch najnovšie novinky. Rôzne stroje a vychytávky, vďaka, ktorým posuniete svoju tvorbu o niekoľko úrovní vyššie.

Špeciálne papiere

01 p

V zásobách ste mali doteraz papiere dizajnovo prepracované. Momentálne pokukujete po niečom, čo dodá jednotlivým projektom niečo nové… iné… zaujímavý efekt. Zaujímavý vzhľad docielite napríklad vyrezávanými papiermi. Sú to papiere, ktoré majú napríklad miesto natlačeného vzoru, vzor vyrezaný. Nájdete samozrejme aj papiere, ktoré majú podklad vzorovaný, ale tieto papiere sú tak úžasné, že ďalší vzor, okrem vyrezavaného by bol už zbytočný. Krajšie tak vynikne tento vyrezávaný vzor. Na trh neustále pribúdajú nové a nové veci na tvorenie, iné to nieje ani vo svete samotného papiera. Jedno takou ukážkou tvorivou vecou sú dvojjadrové papiere. Vrchná aj spodná časť sú rovnaké, ale čo je na nich zaujímavé je to, že vnútro takéhoto papiera má odlišnú farbu. Túto prostrednú farbu dostanete von pomocou jemného šmirgľa. Sú vhodné aj na vypuklý embossing. Vystúplu časť prešmyrgľujete, vďaka tomu bude papier nielen vypuklý, ale vypuklý vzor bude mať aj inú farbu. Môžete obšúchať aj len napríklad roh papiera, na povrchu papiera dostanete vzhľad starých časov. Tento papier je rovnako úžasný aj na trhanie, krčenie. Rovnako úžasné sú, ani nie tak papiere, ale skôr Číre pevné fólie, ktoré môžete vidieť v pravo na obrázku. Robíte z nich priehľadné krabičky na domáce pralinky, či psie sucháre, využijete ich aj ako predely do albumov, ale aj na dosky albumov. V ponuke výrobcov nájdete nielen klasické papiere, ale napríklad niektoré sú potiahnuté fóliami, iné sú zas zamatové, ďalšie majú povrch glitrovaný…. 

Pomôcky na desiatky spôsobov

01 p

Je ich tak veľa, že neviem, kde skôr začať. Neustále pribúdajú nové techniky, ku ktorým nájdete pomôcky, aby ste danú techniku zvládli čo najlepšie. Alebo sa vyrábajú pomôcky, ktoré uľahčujú prácu, ktorú vykonávate často. Urobila som výber, len mojich naj, ktoré používam ja sama v našom ateliéry.

Základná pomôcka je ochranná podložka. Vyrába sa v rôznych veľkostiach od najmenších 10x10cm až po najväčšie A3. Používajte také, ktoré sú samoliečiteľné, alebo sklenené. Prečo? Takéto podložky znesú aj hrubšie zaobchádzanie ako je napríklad rezanie skalpelom či nitovacie súpravy na priechodky. Menšie sú ideálne na cestovanie, alebo ak máte malý stôl. Veľké sú zas super, ak potrebujete rezať veľké papiere. Sklenené podložky zvládnu to čo samoliečiteľné a taktiež zvládnu horúci, práškový embossing. Pri embossovaní teplovzdušnou pištoľou vznikne obrovské teplo, ktoré by bežné podložky zničili, skrútili, alebo mohli spáliť. Na oboch typoch sú aj miery, čiže nepotrebujete pravítko.

Knihárska kosť, slúži na prehýbanie, ryhovanie papiera. Keď aplikujete lepidlo a potrebujete poriadne uhladiť papier, aby sa lepidlo prichytilo tam kam malo, alebo pravítko položíte na papier a ostrou hranou kosti prebehne pred pravítkom, urobí sa vám ryha, vďaka čomu krásne prehnete papier… ryhovaním si môžete aj len poznačiť rozmer, ak nemáte po ruku ceruzku.

Skalpel, môj favorit má polstrovanú rukoväť. Kvôli tomu, aby sa lepšie držal a lepšie sa s ním rezalo. Lepšie majú aj ochranný kryt, ktorý nasadíte na skalpel, keď dopracujete. U mňa je bezpečnosť na prvom mieste, keďže mi veci dosť často padajú z rúk. Porezať sa ostrým skalpelom je dosť nepríjemné. Keď sa čepeľ otupí, jednoduchým potočením vytiahnete starú čepeľ a nahradíte je za novú. Ostrým skalpelom sa vyrezávajú drobné detaily, či pomocou kovového pravítka režú celé papiere, ak potrebujete menšiu veľkosť, či vytvoriť rámiky na fotografie.

Rezačka na papier, je samozrejme najlepšia, tá ktorá bola vytvorená na techniku scrapbooking. Spoznáte to väčšinou podľa toho, že má miery aj v centimetroch, aj v palcoch. Tie lepšie rezačky na papier majú výsuvné rameno, aby sa ľahšie rezal papier. Vítané je aj, ba priam potrebné, ak často režete, aby sa rezacia čepeľ dala vymeniť za novú, ostrú. Niektoré rezačky majú dokonca viacej druhov nástavcov na rezanie, ktoré nerežú len rovno, ale režú napríklad aj vlnkovano atď.

Kruhový rezač, podľa samotného názvu je asi jasné, o čo sa jedná. Jeho výhoda oproti klasickým vyrezávačkam kruhovým je, že si vystrihnete veľkosť kruhu akú potrebujete. Nie ste limitovaný ako napríklad pri klasických vyrezávačkach, kde môžete len rezať takú veľkosť, akú veľkú vyrezávačku máte. Môžete na rezanie použiť aj, len otočný nôž, ktorý ľahko zvládnete nielen papier, ale aj látku, či kartón, ak si robíte vlastnoručne kartónový album.

Xpress, mega pecka tvorivá

01 p

Priznám sa, keď som ho prvý krát videla, tak som neverila vlastným očiam. Nielen, že je to úžasnosť na tvorenie, ale aj dobre vyzerá na pracovnom stole 😀 Aj farba je úžasná / nesmrteľná farebná čiernobiela kombinácia. Právom patrí k naj pomôckam v scrapbookingu. Čo o ňom povedať? Volá sa Xpress  a slúži na rezanie, lisovanie a embossovanie. To je asi tak pomenovanie v skratke. Ale, že vám to veľa nehovorí? Tak si pozrite video, je lepšie raz vidieť, ako tisíckrát čítať:

Ak ste práve dopozerali video ( hoc bolo v angličtine ), zistili ste , že tie tety na tom stroji niečo vyrezali. Na Xpresse vyrezávate pomocou šablón. Z týchto výrezov ďalej tvoríte. Kvetiny, albumy, zvieratká. Na tomto stroji neporežete len papier, ale aj kartón, látku, čokoľvek do hrúbky 3 mm. V podstate ste, len limitovaný šablónami, ktoré vlastníte. Tento stroj nie je ideálny, len napapierové tvorenie, ale aj na výrobu šperkov, na textilné aplikácie … v akomkoľvek kreatívnom obore, v ktorom sa ozdobuje.

Využijete ho aj pri suchom, vypuklom embossingu. Na tento typ ozdobovania potrebujete embossovanice kapsičky. Takéto ozdobovanie my osobne využívame pri svadobných oznámeniach, či malých kartičkách / visačkách.

My Xpress využíva aj na lisovanie. Keď nalepíme papier na kartónovú dosku a chceme, aby sa všetko zalepilo a spojilo tak ako má, prebehneme už nalepené dosku cez Xpress, krásne sa nám všetko zlepí. Xpressu je možné nájsť aj iné využitie, napríklad my ním zaťažujeme, keď potrebujete niečo vyrovnať / keďže má cez 6 kíl.

Organizér na pomôcky a veci na tvorenie

01 p

Ja viem, že sme šikovný, že dokážeme obyčajnú krabicu premeniť na ukážkový organizér. Ale keď tie origoš scrapbookové sú úžasné 😀 Vyššie môžete vidieť v ľavo závesný organizátor, ktorý si môžete aj do skrine zavesiť. Je super, že si ho môžete zo sebou vziať a scrapovať kdekoľvek, aj na dovolenke. Dajú sa zohnať aj len boxy na papiere, či pre náročných tašky na kolieskach. V pravo je vidieť luxusná krabička na stužky. Taktiež si je možné ju urobiť svojpomocne, aby ste mali poriadok v stužkách. Do krabičky urobíte dierky, cez ktoré prevlečiete stužky. Povytiahnete si koľko potrebujete a následne odstrihnete. Odpadá tak starosť napríklad so zmotavaním, alebo zas naopak s rozmotávaním.

Aby ste mali vo všetko poriadok a vedeli ste nájsť čo potrebujete, určite si vo veciach na tvorenie urobte systém. Ja na to využívam akúkoľvek krabičku, ktorú ozdobím a dám na ňu štítok čo sa nachádza vo vnútri. Pomôcky ako embossovacie pero, knihársku kosť, či šidlo mám v ozdobenej plechovke od orieškov 🙂 Malú bedničku od jahôd som namaľovala akrylovými farbami, dokreslila bodky a čudesne vyrezajúce stromy. Tam zas schovávam najväčšie poklady svojho kreatívne sveta, fotoaparát a dve ďalšie menšie krabičky v ktorých mám obľúbené veci na tvorenie. Ak aj vy schovávate niečo v obyčajných krabiciach tak si ich určite ozdobte, bude to veľmi pekný doplnok do tvorivého ateliéru.

O tom, čím sa dá tvoriť, ako sa má ozdobovať, tvoriť by sa dalo písať donekonečna. Preto určite navštívte každý týždeň Scrappera, čo nové sme pre vás napísali, či pripravili.

Scrapper má od včera staronový nový Design team. V novom tíme je nás síce už len 6, ale to nijako neovplyvní scrappera. Práve naopak, plánujeme zaujímavé zmeny.

Nový Design team:

01 p

Ďakujem za prečítanie.

Ľubka

Napíš nám komentár


7 + deväť =